۱۳۹۹ سه شنبه ۱۱ آذر
دانشگاه اصفهان در صدد راه‌اندازي نخستين موزه دانشگاهي استان
دانشگاه اصفهان در صدد راه‌اندازي نخستين موزه دانشگاهي استان

به گزارش خبرگزاري ايرنا دبير شوراي تخصصي موزه و مركز اسناد دانشگاه اصفهان از طراحي و برنامه‌ريزي اين شورا براي راه‌اندازي نخستين موزه دانشگاهي اين استان خبر داد.

سيد مسعود سيد بنكدار روز سه‌شنبه 1399/4/10 در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهارداشت: دانشگاه اصفهان، نخستين مركز آموزش عالي و دانشگاهي استان با بيش از 70 سال سابقه فعاليت است و با توجه به منابع و مخازن ارزشمندي كه در زمينه‌هاي مختلف از جمله تاريخ آموزش عالي دارد، مي‌توان موزه دانشگاهي را در آن راه اندازي كرد.

وي با بيان اينكه هزاران سند، كتاب، نسخه و اموال تاريخي و ارزشمند در موزه و مركز اسناد دانشگاه اصفهان نگهداري مي‌شود، افزود: ساختماني با زيربناي حدود يكهزار متر مربع براي راه‌اندازي موزه دانشگاهي اصفهان در اين دانشگاه در نظر گرفته شد كه در حال تجهيز و آماده‌سازي آن هستيم كه غرفه‌هايي از آن براي نمايش دادن سير تاريخي آموزش عالي استان اختصاص مي‌يابد.

اين عضو هيات علمي دانشگاه اصفهان با تاكيد بر اينكه امكان بازديد دانشگاهيان، پژوهشگران، گردشگران و علاقه‌مندان به تاريخ و فرهنگ از اين موزه وجود خواهد داشت، گفت: پيش از اين در برخي از دانشگاه‌هاي استان‌هاي ديگر مانند تهران، خراسان رضوي و فارس نيز موزه دانشگاهي راه‌اندازي شده است.

سيد بنكدار با اشاره به اينكه از سال 90 اقدام‌هايي مانند جمع آوري، شناسايي، طبقه‌بندي و مستندنگاري مربوط به اسناد و اموال نگهداري شده در موزه و مركز اسناد دانشگاه اصفهان انجام شده است، افزود: در بين اين اسناد و اموال، كتاب‌ها و نسخه‌هاي خطي بسيار قديمي، فرامين پادشاهاني مانند ناصرالدين شاه و مظفرالدين شاه، قباله‌هاي دوران قاجاريه و تصاويرو اموال قديمي دانشگاه اصفهان به چشم مي‌خورد كه يكي از منحصر بفردترين آنها، طومار تقسيمات آب زاينده‌رود مربوط به اواخر دوران قاجار است.

رييس موزه و مركز اسناد دانشگاه اصفهان هدف از راه‌اندازي نخستين موزه دانشگاهي استان را شناساندن و معرفي تاريخ آموزش عالي و پيشرفت علم و فناوري عنوان و تاكيد كرد: اين موزه به تقويت ظرفيت‌هاي گردشگري فرهنگي و علمي اصفهان نيز كمك مي‌كند.

وي اضافه كرد: اگر افرادي هستند كه در خانواده خود داراي اسناد و مدارك فرهنگي تاريخي هستند مي‌توانند آن را به موزه دانشگاه اصفهان هديه كنند تا به نام آنها در اين موزه ثبت شود و در معرض ديد عموم قرار گيرد.

دانشگاه اصفهان كه به لحاظ قدمت و رشته‌هاي تحصيلي بزرگ‌ترين دانشگاه در منطقه‌ مركز كشور مي‌باشد، دانشگاهي دولتي وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري است كه پايه‌هاي نخستين آن از سال 1325 شمسي با ايجاد آموزشگاه‌ عالي بهداري اصفهان گذاشته شد؛ در سال 1365 دانشكده‌هاي علوم پزشكي پس از سه دهه فعاليت مشترك، از دانشگاه اصفهان جدا و زير مجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي شدند.

دانشگاه اصفهان تا كنون بيش از يكصد هزار دانش آموخته داشته و در زمان حاضر داراي 15 هزار دانشجو و 650 عضو هيات علمي در 71 رشته تحصيلي كارشناسي، 185 رشته كارشناسي ارشد و 119 رشته دكترا در 14 دانشكده و 55 گروه آموزشي در زمينه فني و مهندسي، علوم انساني، علوم پايه و زبان¬‌هاي خارجي است.

حدود 24 هزار شيء تاريخي در 34 موزه استان اصفهان نگهداري مي‌شود؛ در كنار اين موزه‌ها، 11 مجموعه‌دار خصوصي نيز با حدود هفت هزار و 500 شيء تاريخي در استان وجود دارد.

تاریخ:
1399/04/18
تعداد بازدید:
207
منبع:
Powered by DorsaPortal